Czy pracodawca może informować pracowników o zarażeniu covid przez innego pracownika?

Wzmożony okres zachorowań na covid poruszył nagle zakres pytań czy pracodawca może informować pracownikow o tym, że ich kolega/koleżanka z pracy zachorowała w celu zachowania ostrożności? W mojej ocenie NIE. Informacja o zakażeniu powinna być bezosobowa – oznacza to, że nie powinno się wskazywać który z pracowników zachorował..

Ustawodawca jasno precyzuje jakie informacje mogą być przetwarzane przez pracodawcę a już tym bardziej jakie informacje o stanie zdrowia pracowników ma prawo przetwarzać czy nawet rozgłaszać wśród innych pracowników.

Podstawy prawnej nie ma aby było na to przyzwolenie. Niektórzy mówią jak czytam rożne treści, że podstawą jest artykuł 9 ust.2 pkt.i (Przetwarzanie szczególnych kategorii danych osobowych) Rozporządzania RODO – w mojej ocenie nie jest to żadna podstawa głownie dlatego, że pracodawca nie ma żadnych podstaw prawnych aby wszem i wobec informować że “ta i ta” osoba jest chora i należy zastosować szczególne warunki. Tylko sanepid posiada odpowiednie kwalifikacje i podstawy prawne do tego, aby ustalić kto miał kontakt z chorym, kto powinien być na kwarantannie itd. A zdecydowanie nie jest taką instytucją pracodawca.

Pracodawca podając informacje, że dany pracownik jest chory na forum publiczne naraża się nie tylko na naruszenie dóbr osobistych pracownika, nie wspominając rzecz jasna o naruszaniu przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.

Być może ktoś ma inne zdanie w tym temacie to chętnie wysłucham, poczytam…

________________________________________

Podana powyżej treść nie jest opinią prawną ani poradą prawną. Wszelkie decyzje powinny być podejmowane na podsatwie dokładnej analizy ryzyka oraz weryfikacji prawnej. Tylko dokładna weryfikacja stanu faktycznego Twojej sprawy umożliwia wskazanie najlepszych rozwiązań prawnych w Twojej sprawie. W tym celu skontaktuj się z Adwokatem lub Radcą Prawnym w Twoim miejscu zamieszkania/prowadzenia biznesu. Artykuły zamieszczone na stronie są aktualne na dzień publikacji, z racji tego, że prawo często się zmienia mniej na uwadze to, że podane informacje mogą być już nieaktualne.