Masaż próżniowy jako naturalna stymulacja tkanki łącznej – wykorzystanie w kosmetologii.

Masaż z wykorzystaniem próżni jest bardzo powszechnym masażem stosowanym w zabiegach na ciało mających na celu poprawę sylwetki. Jest zabiegiem nieinwazyjnym i opiera się na mechanicznej stymulacji tkanki. Celem masażu jest pobudzenie naturalnych procesów fizjologicznych w wyniku metabolizmu komórek. Taka stymulacja wpływa na zwiększenie produkcji kwasu hialuronowego i produkcji kolagenu poprzez reaktywacje fibroblastów do pracy. Masaż wpływa na zmniejszenie cellulitu i poprawę jakości skóry. Jego działanie opiera się na pobudzeniu krążenia i limfy pobudzając w ten sposób metabolizm.

W swoim mechanizmie masaż próżniowy nazywany także podciśnieniowym, polega na technologii wykorzystania próżni i rolek masujących. Rolki masują fałd skóry zassany do głowicy. Zabieg może być wykonany na całe ciało, bądź na poszczególne partie. Wykonywany jest głównie na ręce, plecy, brzuch, łydki, pośladki oraz uda z każdej części. 

Do zabiegu potrzebny jest specjalny kostium, który odpowiada za higienę zabiegu, który ma na celu także odpowiednią prace głowicy. Głowica poza technologią podciśnienia wyposażona jest w rolki lub w klapki, które dodatkowo stymulują  tkankę.

Masaż próżniowy wykonywany systematycznie wygładza naskórek i daje efekt nawilżenia skóry. Efektem estetycznym jest wyrównanie nierówności tkanki, wymodelowanie ciała i wygładzeniu struktury skóry. Zabieg ten ujędrnia i uelastycznia tkankę. 
Poza redukcją cellulitu, wpływa na tkankę tłuszczową. Jest zabiegiem przeciwstarzeniowym na ciało. Mając tak szerokie działanie przyjmuje się, że jest zabiegiem nieinwazyjnym.

Minusem zabiegu jest możliwość małych krwiaków bądź siniaków, ewentualnie obolałe ciało zwłaszcza w początkowych zabiegach. Zaletą zabiegu jest regulacja mocy, przy której większa siła zassania działa głębiej i intensywniej na tkankę. Standardowo zabieg na ciało w celach estetycznych ( mowa tu o cellulicie i ujędrnieniu skóry bądź regeneracji tkanki mięśniowej a nie o bliznach) trwa około 40 minut, wykonać można serie zabiegów od 10 – 15/20, z częstotliwością 2 razy w tygodniu. Po zakończonej serii zalecane są zabiegi podtrzymujące efekt w zależności od stopnia występowania problemu, zabieg można powtarzać raz na 2 albo 3 tygodniu lub raz na miesiąc w celu utrzymania uzyskanych wcześniej efektów. Jaka konieczna będzie seria, możliwości skorzystania z takich usługi, w jakich odstępach zalecane będzie powtarzanie zabiegu zależy indywidualnie od predyspozycji klienta, jego zdrowia oraz innych przesłanek, które ustala kosmetolog podczas wizyty z klientem.

Popularne jest łączenie zabiegu masażu podciśnieniowego z solnymi i cukrowymi  peelingami ciała.  Dodatkowo masaż można połączyć w jednym zabiegu z body wrappingiem lub specjalnymi maskami antycellulitowymi na ciało. Wymienione zabiegi mogą być łączone w jednym zabiegu z masażem podciśnieniowym, bądź naprzemiennie. Zastosowanie odpowiednich procedur zabiegowych oraz kolejności poszczególnych zabiegów zależne jest od problemu z jakim zmaga się klient oraz bardzo istotne czy nie ma przeciwwskazań do łączenia zabiegów. Niekiedy może być tak, że łączenie różnych zabiegów będzie przeciwskazaniem dla danego klienta. Dlatego tak ważny jest wywiad z zainteresowanym takimi usługami aby zweryfikować czy w ogóle dana osoba może z takich usług skorzystać. 

Zaleceniem przy wykonywaniu masażu próżniowego jest aktywność fizyczna i odpowiednie  odżywianie, unikanie cukrów, soli, przetworzonej żywności czyli prowadzenie zdrowego stylu życia co powiązane jest także z odpowiednią ilością snu. Często występuje taka zależność, że korzystając z zabiegów na ciało jakim jest masaż próżniowy następuje mobilizacja do treningu oraz zwracania uwagi na to, w jaki sposób odżywiamy się oraz następuje zwiększona potrzeba pielęgnacji domowej czyli szczotkowanie ciała i stosowanie produktów z składnikami antycellulitowymi.

 Takie usługi doskonale sprawdzą się dla osób intensywnie trenujących zawodowo jak i dla amatorów sportu w celu przygotowania mięśni do treningu jak i w celu regeneracji po intensywnych ćwiczeniach. Zastosowanie masażu jest wykorzystywane w praktyce po zabiegach liposukcji w celu skrócenia rekonwalescencji. Sprawdzi się także w terapii jak i w profilaktyce obrzęków limfatycznych, przynosząc ulgę.

Masaż próżniowy ma mnóstwo zalet, jednak istnieją przeciwskazania do zabiegu. Dlatego istotnym elementem przeprowadzenia zabiegu jest wywiad z klientem i wypełnienie karty klienta. Przede wszystkim bezwzględnym przeciwskazaniem jest zakrzepica oraz zakrzepowe zapalenie żył. Przeciwwskazaniem do zabiegu masażu próżniowego są zmiany skórne typu owrzodzenie i odleżyny, znamiona podwyższone ponad powierzchnie skóry. Zabiegu masażu próżniowego nie można wykonać u osób z przepukliną brzuszną bądź pachwinową. A także do 2 miesięcy po zabiegach chirurgicznych. Kolejne przeciwwskazania do wykonania zabiegu to czynny nowotwór, choroby krwi i przyjmowanie leków rozrzedzających krew oraz zakażenia i wysypki skórne. W przypadku ciąży, zabieg może być wykonany wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
Zabieg nie wymaga wcześniejszego przygotowania się. Zalecane jest picie większej ilości wody. Można polecić po masażu stosowanie preparatów kosmetycznych w celu możliwego zwiększonego wchłaniania składników aktywnych.

PODSUMOWANIE 

Działanie masażu próżniowego polega na technologii zastosowania zabiegu na różnych poziomach tkanki. Na naskórku w celu wygładzenia, na skórze właściwej  pracując na poprawieniu zwiotczałej skóry i pobudzeniu mikrocyrkulacji. Technologia masażu próżniowego wpływa na tkankę podskórną czyli  na cellulit i na zlokalizowaną tkankę tłuszczową. Rezultaty masażu  to pozbycie się zastojów, ulga dla ciężkich i zmęczonych nóg, redukcja cellulitu, przebudowa skóry, ujędrnianie oraz zwiększanie  procesu redukcji tkanki tłuszczowej. W kwestii cellulitu masaż próżniowy będzie oddziaływał na cellulit wodny, tłuszczowy i na cellulit zwłókniały czyli cellulit, który charakteryzuje się bolesnością tkanki. Celem zabiegu jest stymulacja przede wszystkim kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Dodatkowo prewencyjnie ma zapobiegać ich degradacji oraz ma zapobiegać lipogenezie czyli gromadzeniu się tłuszczu. Skuteczność zabiegu to poza systematycznym wykonywaniem masażu próżniowego to dodatkowa aktywność fizyczna i odpowiednie odżywianie a także spożywanie odpowiedniej ilości wody. Dodatkowo pobudzenie  krążenia, dotlenienie tkanek i rozmasowanie tkanki pozytywnie wpływa na samopoczucie.

Bibliografia

  1. Kasprzak, A. Mańkowska: Fizjoterapia w kosmetologii i medycynie estetycznej, PZWL, Warszawa 2010,
  2. Noszczyk, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa 2010,