5 Pytań Do … Małgorzaty Piaseckiej o projektowaniu wnętrz salonu Beauty

Wystrój wnętrz salonu beauty jest niezwykle ważny nie tylko z perspektywy estetycznej, ale również bezpieczeństwa i użyteczności. Rozmawialismy w ramach 5 pytań do na temat loga, teraz warto poruszyć temat dotyczący wystroju wnętrz.

Moim gościem jest Małgorzata Piasecka, właścicielka pracowni Małgorzata projektuje. Jest to pracownia projektowania wnętrz, absolwentki wydziału architektury wnętrz na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w biurze projektowym. Przez okres trzech lat zajmowała się projektowaniem wnętrz prywatnych jak i obiektów publicznych. Kolejnym krokiem było otworzenie własnej firmy i spełnienie marzeń, by pracę połączyć z pasją, jaką jest od wielu lat projektowanie wnętrz.

1. Wystrój wnętrz jest bardzo ważny – co jest istotnego przy wnętrzach dla salonu beauty?

MP: Natura jest bardzo ceniona we współczesnych wnętrzach, i to tym głównie należy się kierować w doborze materiałów i kolorów. Nie można wyobrazić sobie lepszego odpoczynku, niż ten na łonie natury. Dlatego jak najwięcej takich elementów należałoby przemycić do naszego wnętrza.  
Oczywiście ważny jest również design i nie można zapomnieć o trendach i tym co w trawie piszczy! Obok natury lubimy zaznać odrobiny luksusu. Zatem wniosek nasuwa się sam, połączenie natury ze szczyptą luksusu, da nam wnętrze idealne do zrelaksowania się i poczucia się wyjątkowym.

2. Czym różni się projektowanie salonu beauty od wnętrz prywatnych?

MP: Przede wszystkim samym odbiorcą. Wnętrza publiczne są przeznaczone dla większej grupy osób i trzeba myśleć o nich bardziej globalnie, prywatne są odzwierciedleniem jego mieszkańców. Pomijając bardziej skomplikowany proces przygotowania takiego projektu, inwestorzy odważniej decydują się na innowacyjne rozwiązania i szalone pomysły!

3. Jakie trendy górują w zakresie wnętrz dla branży beauty?

MP: Stare przysłowie mówi: „Jeśli posiadasz złoto, twoim przeznaczeniem jest żyć; jeżeli go nie masz – twoim przeznaczeniem jest umrzeć”. To idealnie odzwierciedla wnętrza beauty! 
Błysk złota, miedzi czy srebra, który pojawia się we wnętrzach jest dla niego piękną biżuterią, coraz częściej spotykamy ciekawe połączenia tych materiałów, z pozoru niepasujących do siebie.
Wnętrza beauty często przeplatają się z gabinetami lekarskimi lub gabinetami w których są wykonywane zabiegi lecznicze. W miejscach tego typu chcemy czuć się bezpiecznie, i mieć pewność że pomieszczenia są sterylne. I tu przychodzi nam niezastąpiona biel i dużo światła! 
We wnętrzach których chcemy zaznać więcej relaksu, idealne będą naturalne materiały tj. drewno czy kamień. 
Dobre rozwiązania nie wychodzą z mody, i tym trzeba się kierować przy projektowaniu wnętrz! Już starożytni cenili sobie kamień, który jest hitem ostatnich lat jak i tego roku czyli marmur, a raczej jego imitacje na wielkoformatowych płytach gresowych czy spiekach.
Wzorów i interpretacji tego materiału jest bardzo dużo i naprawdę jest w czym wybierać, nawet wśród polskich producentów!

4. Gdyby mogła Pani wskazać 3 błędy popełniane przez przedsiębiorców z doświadczenia

MP: Zgłaszanie się zbyt późno po projekt. Często inwestorom wydaje się, że wiedzą jak ma wyglądać wnętrze i że sobie poradzą, ale rzeczywistość jest okrutna i zadaje zbyt dużo trudnych pytań. Niekiedy podejmują nietrafione decyzje które później kosztują podwójnie.
Drugie co się nasuwa to brak poczucia estetyki. Niestety tak jest!
Przykro się mówi o tym, że ktoś nie ma gustu czy wyczucia stylu, bo to bardzo indywidualna sprawa, ale na pewno nie jedna osoba która to czyta przebywała we wnętrzach lepiej i gorzej urządzonych i sama jest sobie w stanie odpowiedzieć, który wystrój przywołuje miłe wspomnienia.
Błędy w projektowaniu tak naprawdę mogą pojawić się na każdym etapie, od złego zaplanowania i wydzielenia stref, co jest bardzo ważne przy ergonomicznym zaplanowaniu przestrzeni i jak najlepszemu funkcjonowaniu. Przez dobór materiałów, elementów ruchomych, oświetlenia itd. Po dobór dodatków.

5. Gdyby mogła Pani wskazać 3 rady dla przedsiębiorców – co by to było?

MP: Bardzo ważne jest zaskoczenie klienta! Wyróżnienie się na tle konkurencji, jednocześnie stworzenie takiego wnętrza które będzie zachwycało nas za każdym razem kiedy będziemy w nim przebywać, co za tym idzie, będziemy do niego często wracać po wymarzony relaks i ukojenie. Warto znać nowe rozwiązania, materiały i nie bać się ich użyć!
Ważne jest przeanalizowanie swoich umiejętności i ocena czy damy radę zaaranżować wnętrze, które jest dużo bardziej wymagające niż te w domowym zaciszu. Przed podjęciem nietrafionych decyzji na budowie czy sklepie. Przeróbki mogą być kosztowne.
Warto pamiętać, że wnętrze to wizytówka! To jakie wrażenie zrobi na nas przestrzeń usługowa, daje nam odczuć na jakim poziomie usług możemy się spodziewać! 
I często chętniej za nie więcej płacimy. Dlatego dobrze zaprojektowana przestrzeń to inwestycja.


Projekty Małgorzaty Piaseckiej można zobaczyć na jej stronie http://malgorzataprojektuje.pl oraz na facebooku. Poniżej przykładowy projekt salonu beauty. Grafiki – Małgorzata Piasecka

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz