5 Pytań do Kosmetologa o zabiegach dla mężczyzn

1Usługi kosmetyczne dla mężczyzn coraz częściej widoczne – z jakich usług najcześciej korzystają mężczyźni?

AH: Dla mężczyzn usługi kosmetyczne stają się standardem, zwłaszcza dbanie o dłonie i stopy czyli takie zabiegi jak maniciure i pedicure są na porządku dziennym. Depilacja woskiem też jest popularna szczególnie pachy, klatka piersiowa lub plecy. Zamieniane są one jednak coraz częściej na epilację laserową ze względu na chęć usunięcia owłosienia na dłużej. Panowie coraz częściej korzystają też z masaży ciała i zabiegów typu peeling na ciało i zabiegów na twarz.
Zazwyczaj jednak zapisując się podkreślają, że chcą zrobić zabieg oczyszczający na twarz. Być może jeszcze jest mała wiedza wśród mężczyzn, że mogą podjąć się tez innych zabiegów m.in zabiegów przeciwstarzeniowych takich jak mezoterapia albo zabiegi nawilżające połączone z masażem twarzy, z peelingiem kawitacyjnym, ultradźwiękami i maskami odżywczymi.
Panowie w salonie w którym pracuje chętnie korzystają także z endermologii, czyli z masażu próżniowego, który trochę bardziej kojarzony jest wyłącznie z zabiegami na ciało dla kobiet ze względu na antycellulitowe działanie. Spowodowane jest to nieodpowiednią reklamą, która skierowana jest najczęściej do kobiet. Endermologia jest masażem, który dobrze wpływa na tkankę mięśniową i jest idealnym zabiegiem po ciężkich treningach, rozluźnia mięśnie, dotlenia je w sam raz po treningu jak i przed. Jeśli mamy w planach zgubienie kilku kilogramów to endermologią możemy trochę pobudzić metabolizm i przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej utrzymując tez odpowiednie odżywanie i treningi. Panowie dbając o zdrowie przywiązują również wagę do sylwetki.

2. Czasami zdarza się, że mężczyźni uważają, że proces starzenia ich nie dotyczy – dlaczego tak ważne jest aby mężczyźni również korzystali z różnych zabiegów?

AH: Panowie owszem starzeją się wolniej mają grubszą skórę, ale nie omija ich proces starzenia . Trzeba mieć na uwadze to, że skoro mają grubszą skórę i powiedzmy że bardziej odporną na różne czynniki zewnętrzne i dlatego proces starzenia pojawia się później niż u kobiet, jeśli pojawiają się zmarszczki i skutki fotostarzenia ( a prędzej czy później to nastąpi) to mogą być one bardziej głębokie. W związku z tym podchodząc do zabiegów z zakresu m.in medycyny estetycznej używa się np. przy wypełnieniu zmarszczek więcej materiału. Przy zaniedbanej męskiej skórze może nas czekać też więcej pracy, ze względu na to że panowie mają grubszy naskórek, wykonując zabiegi złuszczające aby usunąć przebarwienia zabiegi będą musiały być wykonywane w większej serii. Mężczyźni starzeją się wolniej ponieważ mają wzmożony łojotok skóry, dlatego m.in też mogą gorzej przechodzić trądzik, który w dzisiejszych czasach może pojawić się w każdym wieku.
Jeśli będą zwlekać ze skorzystaniem z usług specjalisty w przypadku problemu z trądzikiem będzie trzeba wdrożyć leczenie dermatologiczne i mieć na uwadze to, że skóra z takimi problemami może powodować blizny i przebarwienia a to ciągnie za sobą przyspieszony proces starzenia , który spowodowany jest zmniejszeniem ilości kolagenu.

3. Jakie zabiegi jako ekspert kosmetolog poleciłaby Pani mężczyznom?

AH: Poleciłabym, na pewno mezoterapię mikroigłową, którą można wykonywać różnymi metodami. Uważam że jest to zabieg, (jeśli oczywiście jest dobrze wykonany), który działa wielotorowo. Otóż spowoduje głębokie nawilżenie skóry, może spłycić zmarszczki, wyrówna koloryt na skórze, zmniejsza pory i utrzymuje skórę w dobrej kondycji. Myślę że można użyć tu stwierdzenia że mezoterapia opóźnia procesy starzenia i jest to poparte badaniami naukowymi. Jeśli jednak będziemy wykonywać zabieg dla mężczyzny, dla którego będzie to pierwsza wizyta w gabinecie to lepiej zacząć od podstawowego zabiegu oczyszczania z użyciem mikrodermabrazji, oksybrazjii i kwasów aby poznać skórę jak reaguje lub nawet ukierunkowałabym na zabiegu nawilżający, odbudowujący warstwę hydrolipidową ponieważ panowie przez to że często golą się i zbyt rzadko kremują twarz mogą mieć ochronę skóry zaburzoną i uszkodzoną. Oczywiście wszystko zależy od danej skóry dlatego ostatecznie klient podejmuje decyzje o zabiegach w salonie po konsultacji, bo należy zaznaczyć, że każdy zabieg powinien być idealnie dobrany do klienta.

4. Jak takie usługi wpływają na rozwój salonu beauty?

AH: Oczywiście jednoznacznie zwiększają liczbę klientów. Salon uznaje się za nowoczesny i otwarty na każdego klienta i wiąże się to też z szerokim wachlarzem usług. Wiele zabiegów i używanych kosmetyków tak na prawdę jest uniwersalnych, tak jak przy wspomnianej wcześniej mezoterapii będziemy używać tych samych produktów bez względu na płeć. Salon kosmetyczny powinien wprowadzić linie kosmetyczną dedykowaną dla mężczyzn albo np. olejki do masażu, peelingi na ciało lub kremy na zakończenie zabiegu wzbogaconą  o męską nutę zapachową. Panowie chętnie gustują w takich nutach  jak geranium, trawa cytrynowa, pomarańcz, mięta, limonka, lawenda.

5. Gdyby mogła Pani wskazać 5 rad dla innych salonów beauty w zakresie usług dla mężczyzn co by to było?

AH: Jeśli salon kosmetyczny chce rozwinąć swoje usługi beauty i zdobywać klientów wśród płci męskiej myślę że trzeba byłoby pokazać istnienie takich zabiegów w swojej ofercie i takie propozycje z zabiegami umieszczać na portalach społecznościowych. Na stronie internetowej możemy zrobić zakładkę z takimi zabiegami i opisać co proponujemy i jakie zabiegi dedykowane są dla panów.  Pamietajmy o tym że panowie lubią konkretnie i jasno wytłumaczone zabiegi, najlepiej będzie umieścić informacje “masaż z peelingiem” niż np. “zabieg odżywczo regenerujący” bo do końca nie wiadomo co będzie wykonywane i może to zniechęcić. Rozwinięcie usług kosmetycznych dla mężczyzn nie zawsze musi się wiązać z kosztami kupowania nowych sprzętów czy też dużej ilości kosmetyków. Zrobienie  wielu zabiegów  wykonać można tymi samymi produktami, które wykonujemy u kobiet. Warto oczywiście zadbać o szczegóły, jeśli chcemy robić masaże, zadbajmy o ‘męskie’ nuty zapachowe w olejkach do masażu lub w świecach zapachowych i peelingach , pamiętajmy  o męskiej bieliźnie jednorazowej i o szczegółach kolorystycznych w takich akcesoriach jak ręczniki. Wprowadźmy do sprzedaży detalicznej kilka odpowiedników męskich kosmetyków. Mówmy o tym że mamy takie zabiegi, opowiadajmy o nim klientkom. Prowadzenie bonów, voucherów i reklamowanie ich jako prezentu na różne okazje dla panów też będzie dobrym pomysłem.
Warto pomyśleć o gotowych pakietach np. zabieg na twarz nawilżający i masaż ciała lub zabieg na twarz i zabieg na dłonie. To może pokazać Panom korzystającym już z usług, że mają też inne usługi do wyboru z których do tej pory nie korzystali. Kolejną ważną sprawą w usługach kosmetycznych dla mężczyzn są kwalifikacje personelu np. do wykonania masażu ciała lub w zabiegach trychologicznych, które uważam że będą coraz bardziej popularne i potrzebne u mężczyznom. Ważne też jest, żeby podkreślać to, że usługi kosmetyczne dla mężczyzn to normalna rzecz, coraz bardziej się rozwijająca i potrzebna.
Istotna będzie również karta klienta, żeby pytania skierowane były do płci męskiej a nie żeńskiej. Karta musi być tak skonstruowana aby obyło się bez pytań o ciąże lub antykoncepcje  a powinny być zawarte pytania o to m.in. jak panowie często się golą lub jakich kosmetyków używają do pielęgnacji brody.

Moim gościem wywiadu jest Aleksandra Hinc
kosmetolog, masażystka z 9 letnim doświadczeniem.
Ukończyła Wyższą Szkołę Zdrowia, Urody i Edukacji. Absolwentka Collegium Cosmeticum dr. Markowskiego
w Toruniu.
@okiemkosmetologa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz