TRYCHOLOGIA – Czym się zajmuje i jakie ma powiązanie z innymi naukami?

TRYCHOLOGIA – I  CZYM JEST ZAWÓD TRYCHOLOGA

Trychologia  jest rozwijającą się dziedziną z pogranicza medycyny estetycznej, dermatologii i kosmetologii .To nauka o włosach i skórze głowy, która ma na celu diagnozowanie problemów ze skórą głowy oraz poprawę jakości skóry i prawidłową pielęgnacje skóry głowy i włosów. Trychologia zajmuję się także znalezieniem przyczyny wypadania włosów.

Trychologię możemy podzielić na trychologię medyczną, która zajmuję się leczeniem chorób skóry głowy oraz trychologię  kosmetologiczną, która zajmuję się pielęgnacją oraz poprawą jakości skóry głowy a zarazem może przygotować do przeszczepu włosów i wdrożyć pielęgnacje po przeszczepie. Podstawą trychologii jest odpowiednia diagnostyka, dobrze  przeprowadzony wywiad jak i prowadzenie karty podopiecznego.

Trychologia jest dziedziną interdyscyplinarną, istotne jest holistyczne podejście i współpraca ze specjalistami. Aby wdrożyć odpowiednią terapię niewykluczona jest współpraca m.in z lekarzem endokrynologiem, ginekologiem, dietetykiem, bądź psychoterapeutą. Jest to dziedzina, która łączy w sobie fizykoterapię kosmetyczną ze względu na stosowaną aparaturę oraz masaż. Potrzebna jest wiedza z chemii kosmetycznej, alergologii, immunologii, dermatologii i psychologii. Wiedza o skórze, jej fizjologii i anatomia włosa wraz z jego fizjologią to podstawa.

Istotną wiedza jest to, że przewlekły stres przyczynia się do zaburzeń procesów fizjologicznych skóry i jest czynnikiem stymulującym pojawienie się wielu jednistek chorobowych. Natomiast kondycja skóry głowy ma wpływ na stan naszych włosów, ich problemów z wypadaniem. Dlatego w trychologii bardzo ważne są terapie pielęgnacyjne, zmiana nawyków  i edukacja.

Trycholog jest zawodem interdyscyplinarnym i wymaga się od niego ciągłego dokształcania się, to zawód, który wymaga wszechstronnej wiedzy i udziału w szkoleniach i kongresach. Trychologia  jest tematyką, która budzi coraz większe zainteresowanie, organizowane są sympozja i konferencje trychologiczne. Jest to zawód wymagający rzetelności i trzeba wykonywać go z poszanowaniem etyki zawodowej. Zadaniem trychologa są też działania promujące profilaktykę zachowawczą.

Do podstaw diagnostyki trychologicznej należą wyniki badań laboratoryjnych oraz  badanie polegające na oglądaniu  skóry głowy i włosów i badanie kamerą trychologiczną. Trichoskopia jest diagnostyką, techniką  trychologiczną, która stała się jedną z istotnych metod wspierających rozpoznanie zmian w obrębie skóry głowy i znalezienie przyczyny łysienia. Metoda ta umożliwia ocenę struktur na poziomie naskórna, granicy skórno-naskórkowej  oraz górnych warstw skóry właściwej i włosów. Dokonuje się oceny łodygi włosów oraz skóry owłosionej głowy i ujść mieszków włosowych a także ocena naczyń.

Do częstych wskazań terapii trychologicznej należy m.in: atopowe zapalenie skóry, łupież, łuszczyca, przetłuszczanie się skóry głowy, świąd skóry głowy, grzybica skóry głowy, wypadanie włosów i ich przerzedzenie. Warto wybrać się do trychologa w celu ułożenia odpowiedniej pielęgnacji i przeciwdziałaniu wypadaniu włosów.

INNE DZIEDZINY POWIĄZANE Z TRYCHOLOGIĄ

DIETETYKA TRYCHOLOGICZNA

Dieta powiązana jest z występowaniem problemów ze skórą głowy i wypadaniem włosów. Istnieje możliwość wypadania włosów  z powodu niedożywienia, istnieje także związek łysienia plackowatego z niedoczynnością tarczycy oraz z mikrobiomem jelitowym. Sam mikrobiom jelitowy powiązany jest też z łysieniem androgenowym oraz z łysieniem telogenowym. 

Dietetyka trychologiczna zajmuję się dopasowaniem odpowiedniej diety w tym przeciwzapalnej, dodatkowo uzupełnienie brakujących witamin i wdrożeniu suplementacji.

ENDOKRYNOLOGIA W TRYCHOLOGII

Układ hormonalny ma ogromny wpływ na wypadanie włosów i stan skóry głowy. Hormony płciowe, zapalenie tarczycy, jej niedoczynność jak i nadczynność oraz choroba Gravesa Basedowa i zapalenie tarczycy typu Hashimoto wpływa na nadmierne wypadanie włosów i na jakość skóry głowy. Dodatkowo ciąża, okres laktacji i zaburzenia cyklu miesiączkowego także mają wpływ na owłosioną skórę głowy. Stąd wiedza z endokrynologii jest bardzo istotna w przypadku znalezienia ewentualnej przyczyny wypadania włosów.

CHEMIA KOSMETYCZNA I SKŁADNIKI AKTYWNE W TRYCHOLOGII

Do składników stosowanych w produktach trychologicznych należą przeciwutleniacze, witaminy m.in. witamina A, witaminy z grupy B, do których należy niacynamid, kwas pantotenowy, kwas foliowy. Ważną witaminą w pielęgnacji trychologicznej jest czysta forma witaminy C i jej pochodne. Antyoksydant  glutation, który odpowiada za hamowanie enzymu 5 alfa reduktazy. A także Miedź, krzem i cynk pełnią ważną role w pielęgnacji trychologicznej.

Do wyciągów i ekstraktów roślinnych należy aloes, wyciąg z nasion kozieradki, winorośli i trawy cytrynowej.szałwia hiszpańska i lekarska oraz wszelkiego rodzaju oleje jak arganowy i abisyński. 

Składniki aktywne do których należą szeroko stosowane w trychologii peptydy i ceramidy oraz czynniki wzrostu oraz adenozyna, placenta, kofeina. Poza składnikami aktywnymi stosowane są kompleksy składników aktywnych jak Darkenyl składnik pezciwko siwieniu włosów lub Capillus B –  29 składający się z lecytyny sojowej, kofeiny i ekstraktu z pokrzywy znajdujący się w preparatach na wzrost włosów.

W trychologii wykorzystywane są roślinne komórki macierzyste i składniki aktywujące komórki macierzyste mieszków włosowych.

Natomiast istotną role w przenikaniu substancji zawartych  w preparatatch trychologicznych spełnia droga transportu substancji i ich przenikanie czyli system transportu przezskórnego, baza produktu oraz wpływ formulacji preparatu na wchłanianie substancji. Oraz promotory przenikania.

PODSUMOWANIE.

Trychologia jest szeroką dziedziną wymagającą wiedzy z różnych dziedzin okołomedycznych. Sama w sobie jest przyszłościowym kierunkiem zawodowym na który będzie wzrastało zapotrzebowanie, które wynika z szerzących się problemów powiązanych z autoimmunologią a to przekłada się na problemy z włosami i skórą głowy. Problemy te spowodowane są z  przyjętego  stylu i tempa życia.

BIBLIOGRAFIA

  1. J. Siemiątkowska, Zarys trychologii kosmetycznej, Stargard, 2015
  2. W., Słupek, Trychologia  i kosmetologia w prakatyce, Warszawa, 2019
  3. C. Musiał, Trychologia kosmetologiczna i lekarska, PZWL, 2022

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz