Na stronie Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wałbrzychu pojawił się komunikat
„Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wałbrzychu nakazuje
stosowanie się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie zasad higieny zalecanych w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej, w związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, tj.:
- Myć dokładnie ręce, co najmniej przez 30 sekund przy użyciu mydła lub detergentu; mycie rąk powinno odbywać się zgodnie z „Instrukcją mycia rąk”. Dodatkowo ręce i własne telefony komórkowe należy dezynfekować preparatami przeznaczonymi do tego celu.
- Myć i dezynfekować powierzchnie sprzętu, urządzeń i aparatury (wieszaki, krzesła, stoliki, szafki pomocnicze, łóżka, lampy i aparaty zabiegowe).
- Myć i dezynfekować powierzchnie, z którymi personel i klienci mają częsty kontakt (klamki, poręcze, wyłączniki oświetlenia, terminale płatnicze, instalacje sanitarne jak baterie wodne, muszle klozetowe, kabiny natryskowe).
- Wyeliminować dostęp personelu z objawami chorobowymi (kaszel, katar, podwyższona temperatura, złe samopoczucie) do świadczenia usług i prac pomocniczych. Nie wykonywać usług klientom z wyżej wymienionymi objawami.
- Podczas świadczenia usług stosować jednorazową odzież ochronną (fartuchy, maseczki, rękawiczki)
- Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych za wykonanie zabiegów.
- Ze względu na brak możliwości zapewnienia należytej odległości pomiędzy klientem a osobą wykonującą usługi (odstęp 2 metry), wskazane jest zaprzestanie wykonywania zabiegów.
Powyższe zalecenia należy wdrożyć natychmiast.”
Komunikat znajduje się na stronie https://psse-walbrzych.pl/komunikat-dla-swiadczacych-uslugi-kosmetyczne-fryzjerskie-itp
Komentarz: Warto wskazać w tym miejscu, że zalecenia nie są z kosmosu i w sytuacji kiedy doszłoby do zarażenia – oczywiście musiałoby być to wykazane w postaci dowodów – klient może podjąć kroki prawne na podstawie narażenia zdrowia lub życia. Dlatego biorąc powyższe osoby, które świadczą usługi wyżej wskazane na własną odpowiedzialność je świadczą. Nie pisze się o tym wprost, ale zalecenie Inspektora wskazuje na „wskazanie zaprzestania świadczenia usług.” a co za tym idzie, od tej chwili każdy, kto świadczy takowe usługi powinien dochować podwyższonej należytej staranności i podjąć decyzje, czy chce narażać klientów i czy gra jest warta świeczki.
W drugiej kwestii, którą należy wskazać, to to, że Inspektor wskazuje na niemożność zachowania odpowiedniej odległości w stosunku do kontaktu z klientem (2 metry) a jeżeli nie ma takiej możliwości wskazane jest zaprzestanie wykonywania zabiegów. Tym samym wskazując, że każdy kto prowadzi zabiegi, co do których wymagany jest kontakt bliższy niż 2 metry wskazane jest by zastosował te zalecenia. Tym samym przenosi ciężar odpowiedzialności za wykonanie zabiegów i ich skutki (np. przenisienia wirusa na klientkę) na osobę wykonującą te zabiegi. Tak jak w przypadku innych chorób, którymi klient może być zarażony w takich gabinetach.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis