Beauty Compliance co to jest ?

Słowo Compliance kojarzy się głównie z dużymi spółkami, gdzie zgodność prawna musi być istotnie respektowana albowiem wymagają tego przepisy szczególne czy też transparentność. Przestrzeganie zasad compliance istotnie wpływa również na zakres szacowania ryzyka. Dziś chciałabym wskazać dlaczego compliance jest istotne również w małych i średnich przedsiębiorstwach w branży beauty, a które mało co realizują takie działania.

Complance czyli z ang. “zgodność” pełnie swego rodzaju wsparcie w odniesieniu do czynności jakie firma wykonuje takich jak: audyt czy kontroling. Inaczej pisząc jest to zestaw procedur, o których często wspominam w swoich postach oraz wszelkiej maści rozwiązań technicznych a ich celem jest właśnie minimalizacja wystąpienia ryzyka prawnego jak np. niezgodność z RODO.

Żeby jeszcze bardziej uzmysłowić jak ryzyko prawne może mieć wpływ na branżę beauty omówię czego dotyczy ryzyko prawne.

Ryzyko jak już wcześniej wskazałam w moim poście TU – może być operacyjne, które w głównej mierze zależy od powstałych czynników o charakterze wewnętrznym jak np. brak wprowadzenia przepisów lub ich wprowadzenie w późniejszym czasie. Jednym słowem są to błędy popełniane przez ludzi lub systemy techniczne, a które tworzą potencjalne prawdopodobieństwo wystąpienia strat materialnych jak i niematerialnych np. spadek reputacji, kary finansowe itd.

Ryzyko prawne to również zmiany w prawie oraz orzecznictwie. Nie zawsze stosowanie się do przepisów prawa uregulowanych wprost wystarcza. Niektóre zagadnienia wychodzą z interpretacji doktryny i orzecznictwa w tym również orzecznictwa organów państwowych i ich przestrzeganie również powinno być w jakimś wiążące w zakresie, w jakim mają zastosowanie.

Trzeba jednak pamiętać, że niektóre przepisy czyta się wprost, z pewnymi modyfikacjami albo wcale, a żeby wiedzieć kiedy i jak od tego są właśnie prawnicy, aby móc zastosować racjonalne rozwiązania w celu zgodności prawnej w branży beauty.

Osobą, która zajmuje się compliance jest przeważnie ktoś taki jak “compliance officer” – o tym stanowisku pisałam już wcześniej TU. W branży beauty oczywiście nie wymaga się aby było stanowisko compliance officera – jeszcze- jednak warto choć czasami dorywczo korzystać z usług prawnika, który zweryfikuje zgodność prawną w danym salonie beauty.

Trzeba również pamiętać, że zgodność prawna to nie tylko RODO, ale również przestrzeganie przepisów z zakresu prawa pracy, przepisów kodeksu cywilnego, karnego, wymogów sanitarnych itd. Cała masa zakresu wymogów prawnych jakie przedsiębiorca w branży beauty powinien spełnić. Również nie bez przyczyny stosuje się wszelkiego rodzaju “dobre praktyki”, mimo iż nie są one obligatoryjne to ich stosowanie może istotnie wpłynąć na zakres “należytej staranności” danego przedsiębiorcy.

Wkrótce na moim blogu postaram się omówić check-listę w tym zakresie, albowiem check lista to nie tylko odhaczanie czy coś jest czy czegoś nie ma ale wiele innych aspektów w tym zakresie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz