Wyrok w sprawie Schrems II C-311/18 dotyczący Tarczy Privacy Shield – RODO

Dziś Trybunał sprawiedliwości UE stwierdził istotną kwestię w zakresie przekazywania danych osobowych z Europejskiego Obszaru Gospodarczego do USA. Trybunał uznał, że decyzja Komisji Europejskiej o numerze 2016/1250, która odnosiła się do Privacy Shield (Tarcza Prywatności) jest nieważna. Co ważne, taka decyzja Trybunału wskazuje, że powoływanie się jakiegokolwiek podmiotu na Tarczę w zakresie ich transferu z EOG do USA będzie nieważne. Trybunał uznał, że wszelkie transfery nie mogą już mieć podstawy związanej z Tarczą.

Kolejną istotną kwestią jest fakt, że rozpatrzeniu przez Trybunał również była kwestia dotycząca decyzji Komisji Europejskiej 2010/87/EU, której celem były klauzule modelowe. I tu o dziwo Trybunał tego nie zakwestionował.

Nie zmienia to jednak faktu, że podmiot korzystający z takich klauzul powinien co do zasady zweryfikować sytuację jaka w danym państwie ma miejsce – inaczej wskazując podmiot transferujący dane osobowe do danego państwa powinien zweryfikować czy państwo to spełnia odpowiednią ochronę – a co za tym idzie czasami może dojść do sytuacji, że UODO uzna, że dane Państwo jednak nie spełnia tej wystarczającej ochrony. Idąc dalej podmiot transferujący dane osobowe w oparciu o klauzule modelowe będzie musiał wykazać w razie kontroli, że dane państwo spełnia wszelkie kwestie bezpieczeństwa z zakresu ochrony danych osobowych.

Wyrok jest dostępny narazie w wersji angielskiej. Jak tylko pojawi się w wersji polskiej podeślę link.

Co to oznacza dla podmiotów? Zmiany polityk prywatności, zmiany w zakresie pozyskiwania dodatkowych zgód itd. Jednym słowem dużo pracy.

______________________________

Podana powyżej treść nie jest opinią prawną ani poradą prawną. Wszelkie decyzje powinny być podejmowane na podsatwie dokładnej analizy ryzyka oraz weryfikacji prawnej. Tylko dokładna weryfikacja stanu faktycznego Twojej sprawy umożliwia wskazanie najlepszych rozwiązań prawnych. W tym celu skontaktuj się z Adwokatem lub Radcą Prawnym w Twoim miejscu zamieszkania/prowadzenia biznesu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz