Zakłady fryzjerskie i kosmetyczne będą musiały wymienić kasy fiskalne

W maju bieżącego roku wchodzą w życie przepisy nowelizacji ustawy o VAT i prawa o miarach, w związku z tym nastąpi konieczność wymiany kas fiskalnych.

Co się zmieni? Nowe kasy fiskalne będą miały funkcjonalność online, dzięki której sprzedaż będzie wysyłana bezpośrednio do Centralnego Repozytorium Kas. Dane sprzedaży będą wysyłane online w czasie rzeczywistym. Fiskus na tej podstawie będzie w stanie ustalić wysokości podstawy opodatkowania a co za tym idzie również kwot podatku należnego, stawkę podatku, rodzaju usługi jaka została sprzedana. Jednak to nie wszystko urząd skarbowy będzie wiedział kiedy nastąpiła sprzedaż, jaki był jej czas  oraz miejsce gdzie jest zainstalowana kasa.

Zgodnie z § 64 ust.1 Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz.U. z 2018 r. poz. 1206), Minister Finansów udostępnia poniżej opis techniczny protokołu komunikacyjnego, o którym mowa w § 42 ust. 1 ww. rozporządzenia. Dokładne techniczne szczegóły można przeczytać -> https://www.gov.pl/web/kas/kasy-online

Co ważne, będzie obowiązywał termin przejściowy. Do końca grudnia 2020 roku osoby wykonujące usługi fryzjerskie, kosmetyczne, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów oraz usługi których celem jest poprawa kondycji fizycznej – natomiast te ostatnie wyłącznie w kwestii wstępu.

Dlatego osoby, które zamierzają kupić kasy fiskalne powinny już pomyśleć nad zakupem nowych, które będą dostosowane do nowych przepisów.

Zmiana również wpłynie na dane osobowe, albowiem w informacjach nie będą przetwarzane dane konsumentów z wyjątkiem tych, którzy podadzą numer NIP podczas zakupów. Np. osoby, które kupują produkty na imienne faktury.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz